Chcete ušetřit náklady na projekt nebo při stavbě rodinného domu?

15.05.2020

Mnoho budoucích stavebníků zvažuje, zda využít služeb architekta nebo si koupit projekt domu z katalogové nabídky. Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma způsoby a jaké je jejich finanční náročnost?

Pojďme si tedy probrat, co znamená typický typový projekt:

Filozofie typového projektu

Hlavní prioritou typového projektu je komerční zaměření. Musí být přizpůsoben co možná nejširšímu spektru klientů, což znamená, že musí potlačit individuální požadavky klientů ve prospěch univerzálnosti. To platí pro dispoziční uspořádání i estetickou úroveň. Nemusí to ovšem být vždy negativum. Velké množství klientů nepokládá za příliš důležitý ani vzhled, ani dispoziční řešení a preferují řešení ekonomické a rychlé. Jsou jistě i případy značně naléhavé, které vyžadují okamžité řešení. Pokud je pro budoucí obyvatele domu přijatelné tvarosloví např. oblíbených šestihraných výklenků, malých a pestře členěných oken a dispozicí, která až na vzácné výjimky nepočítá s úložnými prostory, pak je volba typového projektu zcela na místě. 

Projekt zdarma

V obchodním prostředí nic není zadarmo. Oblíbené cimrmanovské "nechci slevu zadarmo" platí i zde. Jakmile se někde v byznysu vyskytne nabídka zdarma je to spíš výstražný signál pro oběti podvodu.  Pokud někdo nabízí projekt zadarmo, znamená, že náklady na jeho pořízení uplatní někde jinde v dodávce stavby. Běžný klient nemá šanci rozkrýt, které položky rozpočtu tuto částku obsahují. 

Za co v typovém projektu ušetříme. 

Úspora za opakovaný projekt není úsporou pro investora, ale hlavně pro dodavatele. Investor zaplatí nehoráznou částku za papírovou kopii, kde se na hlavičkách a štítcích objeví jeho jméno. Cena těchto černobílých kopií je zhruba 2000 Kč. Kde je tedy ta úspora?

S nadsázkou by se dalo říci, že dodavatel nám prodává svoji úsporu značně draze.

Co obsahuje typový projekt? 

Typový projekt zahrnuje tedy projekt samotného domu. 

Stačí to ke stavebnímu řízení?

Ani zdaleka. Komplexní projekt je mnohem obsáhlejší a především zdlouhavější při jednání se správci sítí a dotčenými orgány a sousedy.

    Typový projekt nemůže a priori řešit napojení na inženýrské sitě, osazení do terénu, případně reagovat na regulace a omezení dané lokalitou. Stejně tak typový projekt většinou neřeší vnitřní kanalizaci, jelikož směr napojení je závislý na umístění domu vzhledem k veřejnému řadu. Klientské úpravy jsou v typovém projektu většinou dost drahé a mnozí dodavatelé je zcela odmítají. Projekty inženýrských sítí a souvisejících projektů hrají významnou roli při stavbě. Někdy mohou výstavbu komplikovat, někdy zcela znemožnit. Individuální projekt by měl tato rizika zásadně snížit, v ideálním případě zcela eliminovat.

    (Byl jsem svědkem stavby rodinného domu, kdy si stavebníci nenechali zpracovat projekt osazení do terénu. Dům osadili na radu "stavitele" 1 m nad terén (aby jim tam "nevlítla voda"). Z téměř rovinaté parcely vytvořili "dům ve svahu". Do domu budou celý život chodit po schodech...) 

Cena projektu

    Typový projekt se cenově pohybuje kolem 30 tis. Kč. Většinou je precizně zpracovaný, nechybí detaily. Je zpracován v podrobnosti prováděcí dokumentace, ale nestačí pro vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Co mu chybí?

Podklady:

  • Podmínky výstaby pro dané území (soulad s územním plánem, střety s ochrannými pásmy, podmínky správců inženýrských sítí, komunikací
  • Geodetické zaměření pozemku
  • Hydrogeologické posudky, inženýrsko geologický průzkum
  • Radonový průzkum

Část projektu vztahující se k lokalitě

    • Situace umístění na parcele 
    • Orientace domu ke světovým stranám
    • Osazení do terénu

    • Napojení na inženýrské sítě (nemůže reagovat na podmínky správců sítí)
    •  Napojení na komunikační síť
    • Podklad pro vydání souhlasu sousedů 
    • Požárně bezpečnostní řešení
    • Řešení oboru životního prostředí (vynětí ze ZPF, posudky splodin, hluku...)
    • Zatížení sněhem, větrem

Část projektu zahrnující výsledky průzkumů a měření

    • Statické posouzení založení objektu
    • Posouzení vodních poměrů
    • Nezahrnuje inženýrskou činnost
    • Řešení radonové zátěže

    Individuální projekt Ceny individuálních projektů jsou také individuální. Není možné stanovit částku bez informace právě o těch individuálních představách zákazníka a podmínkách pro danou lokalitu. Obecně lze vycházet z % podílu ceny domu. Cena kompletního projektu by se měla pohybovat okolo 8- 10% z ceny stavby. Tato cena potom zahrnuje jednotlivé fáze projektu. Například:

    Studie 13% (tj. 1,3 % z ceny stavby)

    Projekt pro územní řízení  15%  (tj. 1,5 % z ceny stavby)

    Projekt pro stavební povolení   23% (tj. 2,3 % z ceny stavby)

    Prováděcí dokumentace   28% (tj. 2,8 % z ceny stavby)

POROVNÁNÍ

    TYPOVÝ PROJEKT = Prováděcí dokumentace 28 % ceny

    INDIVIDUÁLNÍ PROJEKT = (Studie, projekt pro úz. řízení a st. povolení, prováděcí projekt) - 79%

    Někteří dodavatelé typových projektů nabízejí tzv. "INDIVIDUÁLNÍ PROJEKT", který zahrnuje individuální řešení dispozice domu a osazení na pozemek (orientaci ke světovým stranám) za cenu 75 tis. Kč. Bohužel neřeší vše ostatní.

    Úspora za projekt se často nevyplácí.

    Říká se "papír snese vše". O co je nákladnější a nepohodlné shánění po různých nábytkových marketech třeba jídelního stolu" aby se tam vešel"  a " aby to šlo aspoň trochu k sobě" než jednoduchá skica s reálnými rozměry. Málokdo si uvědomuje, že podcenění projektu mnohdy znamená mnohonásobné náklady při zařizování. Nemluvím vůbec o estetickém dojmu.

    Jako dítě jsem spolu s bratrem a rodiči absolvoval několik stěhování. Maminka měla pro tyto účely vystřižené z kladivového papíru obdelníčky a čtverečky s nápisy (stůl, židle, postel ...), aby při stěhování nemuseli s nábytkem manipulovat. Obzvlášť dubové šatní skříně byly pro experimenty rozmísťování zcela nevhodné.

    Co znamená dodavatelská dokumentace?

    Některé stavební firmy předávají klientům pouze dokumentaci pro stavební povolení a výrobní /dodavatelskou/ dokumentaci si ponechávají jako své know how. Obzvlášť u dodavatelů dřevostaveb nemá zákazník vůbec šanci zkontrolovat technické parametry konstrukce a pláště budovy, byť by si najal sebešikovnějšího stavebního dozora. Nemá totiž CO KONTROLOVAT. Podepsáním lákavé nabídky ve smlouvě se zákazníci zavazují koupit zajíce v pytli a nezbývá jim než se modlit, aby mu za pár let nerozložila stěny plíseň nebo nespadla konstrukce stropu pod zátěží sněhu. Nezřídka se v těchto smlouvách objevuje více sankcí pro klienta než pro dodavatele. Je jenom ilustrující, že mnoho takovýchto firem nemá v managementu žádnou osobu se stavebním vzděláním, pouze odpovědnou osobu živnosti, která o své odpovědnosti mnohokrát ani neví.

    Typovka 

    nemůže a v podstatě ani nemá za cíl reflektovat individuální potřeby každé rodiny - sportovních, společenských zájmů jejich příslušníků, rodinných tradic a zvyků. Pro takové klienty je mnohem vhodnější individuální projekt. Většina architektů koncipuje svoji práci při společných konzultacích se zákazníky, vyjasňování představ a vizí klientů tak, aby jim byl prostor k celoživotnímu pobytu a k pocitu harmonického domova padl jako dobře ušitý oblek - na míru.

    Honorář za služby pro naše klienty sjednáváme individuálně po 1. konzultaci o projektu k zamýšlené stavbě.


ATELIÉR PŘÍBRAM s.r.o., Dlouhá 97, Příbram, 261 01
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky